Конференция „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективни местни политики в община Созопол“ се проведе в Созопол

В рамките на проект “Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“, № BG05SFOP001-2.025-0049, финансиран от Оперативна програма „Добро управление“ на 26 и 27 септември 2023 г. в град Созопол се проведе Конференция “Споделени отговорности между администрацията, гражданите   и бизнеса за ефективни местни политики в община Созопол“. Конференцията се проведе в зала „Кино-видео клуб“ на читалище „Отец Паисий-1896“  с участието на представители на местната власт, членовете на Гражданския консултативен съвет, представители на целевите групи и на медии.

 Събитието беше открито с встъпително слово на Красимира Ятакчиева-управител на СНЦ “ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“-бенефициент по проекта. Бяха представени презентации на Механизма за граждански мониторинг и контрол при изпълнението на общински политики и на резултатите от проекта от ръководителя Райна Зотова. Презентация на Правилника за дейността на Гражданския консултативен съвет представи Председателят на Съвета Георги Георгиев. По всяка от презентираните теми се проведоха  дискусии. На официална церемония беше подписано двустранно Споразумение между Кмета на Община Созопол и Председателя на Гражданския консултативен съвет за спазване на правилата и разпоредбите на Механизма за граждански мониторинг и контрол при изпълнението на общински политики. След подписването ВРИД Кметът на Община Созопол Тодор Дамянов увери участниците в Конференцията, че Споразумението ще бъде изпълнявано стриктно от Община Созопол и резултатите от него ще бъдат от полза както за местната общност, така и администрацията. В изявлението си Председателят на Гражданския консултативен съвет Георги Георгиев изрази задоволството си от факта, че подписаният документ ще осигури устойчивост в дейността на Съвета и във взаимоотношенията му  с местната власт.

         Конференцията завърши със заключителни слова на представители на бенефициента и партньора по проекта.

Тази публикация е създадена по проект № BG05SFOP001-2.025-0049, с наименование „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“ по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05SFOP001-2.025-0049-С01/13.09.2022 г., финансиран по Оперативна програма „Добро управление“ по процедура № BG05SFOP001-2.025 „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“.

Информационна кампания „Гласът на гражданите“

в община Созопол

        В рамките на три дни от 12 до 14 септември 2023 г. на територията на община Созопол се проведе Информационна кампания „Гласът на гражданите“. Кампанията се организира от Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“- бенефициент и Община Созопол – партньор по проект “Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“, № BG05SFOP001-2.025-0049, финансиран от Програма „Добро управление“.

        Информационната кампания  се проведе в гр. Черноморец на 12 септември,  в гр. Созопол на 13 септември и в с. Равадиново на 14 септември съгласно заложената дейност по проекта.  Във всяко населено място беше поставен информационен щанд, на който членове на Гражданския консултативен съвет и експерти от Общинска администрация-Созопол приемаха въпросите и препоръките на гражданите.

        В гр. Черноморец  хората посочиха, че искат асфалтиране на улици, канализация, изграждане на тротоари, обособяване на места за отдих, велоалея, пешеходен достъп до цялото крайбрежие. Асфалтирането на улици и изграждането на тротоари беше във фокуса и на жителите на град Созопол. Те искат и озеленяване, изграждане на болница и автогара. За   село  Равадиново  най-важно беше асфалтирането на улици и изграждането на тротоари.

     

Организаторите бяха избрали подходящи места в централните градски части на населените места за разполагане  на инфоточките и  беше максимално улеснен достъпът до тях. Всички граждани, които посетиха инфоточките, получиха брошура “Правила за гражданско участие“ с насоки за гражданско участие в управлението на Община Созопол. Доброволци на Сдружение “ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ предварително бяха раздали флаери за Информационната кампания в трите населени места, което привлече участниците в кампанията.

     Община Созопол в качеството си на партньор по проекта  участва активно и отговорно при   организирането на  Информационната кампания“ Гласът на гражданите“. Всички граждани бяха изслушани от Валентина Диханова-експерт „Проекти“ при Общинска администрация  Созопол, определена от кмета на Община Созопол, която в присъствието на представители на Гражданския консултативен съвет към кмета на Община Созопол  отговори изключително компетентно  на  поставените въпроси. Въпросите и препоръките, които касаят значима част от местните общности,  ще бъдат обобщени и отговорите ще бъдат публикувани на сайта на Община Созопол, а Общинската администрация ще търси варианти за удовлетворяване на потребностите  на гражданите.

Тази публикация е създадена по проект № BG05SFOP001-2.025-0049, с наименование „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“ по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05SFOP001-2.025-0049-С01/13.09.2022 г., финансиран по приоритетна ос „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса“, процедура „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“, код на процедурата BG05SFOP001-2.025 по Оперативна програма „Добро управление“.

Трето заседание на Гражданския консултативен съвет към кмета на Община Созопол

На 4 септември 2023 г. в Созопол се проведе третото заседание на Гражданския консултативен съвет към кмета на Община Созопол, създаден по проект “Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“, №  BG05SFOP001-2.025-0049, финансиран от Програма „Добро управление“. Събитието се състоя от 17.30 ч. в залата на Кино-видеоклуба на Народно читалище “Отец Паисий-1896“ в присъствието на Зам.Кмета на Община Созопол – Тодор Дамянов, секретаря на Община Созопол Янко Костадинов, който е и координатор по проекта и Красимира Ятакчиева-управител на Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“- бенефициент на проекта.            

           На заседанието беше приет проект на двустранно Споразумение между Кмета на Община Созопол и Председателя на  Гражданския консултативен съвет за спазване на правилата и разпоредбите на Механизма за граждански мониторинг и контрол при изпълнението на общински политики  с гласовете на всички членове на Съвета. Във втората част на заседанието членовете на Гражданския консултативен съвет получиха отговори на въпроси, поставени от гражданите на община Созопол към тях на второто заседание.

Проект „Развитие и промотиране на местната идентичност и уникалност на квартал Крайморие-град Бургас“ № BG14MFOP001-4.098-0004

Сдружение с нестопанска цел „ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” стартира изпълнението на Проект „Развитие и промотиране на местната идентичност и уникалност на квартал Крайморие-град Бургас“, Административен договор № МДР-ИП-01-44/01.08.2023 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ПРОГРАМА ЗА МОРСКО ДЕЛО И РИБАРСТВО 2014-2020 по процедура за подбор на проекти BG14MFOP001-4.098 „Развитие и популяризиране идентичността на територията на МИРГ от Стратегията за водено от общностите местно развитие на МИРГ Бургас-Камено“, Мярка 508-1 „Развитие и популяризиране идентичността на територията от Стратегията за водено от общностите местно развитие на МИРГ Бургас – Камено“

Период на изпълнение: 01/08/202330/11/2023 г.

Бенефициент: СНЦ „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“

Обща стойност на проекта: 50 915,02 лв., от които 43277,77 лв. се осигуряват от Европейския съюз чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство и 7637,25 лв. от държавния бюджет на Република България.

Кратко описание на проекта

Проектът е насочен към развитие, съхраняване и популяризиране на местната идентичност и уникалност на квартал Крайморие – град Бургас като част от територията на МИРГ „Бургас–Камено” и към създаване и въвеждане на иновативни практики в областта на културата и туризма в целевата територия в съответствие със Стратегията за водено от общностите местно развитие (СВОМР) на МИРГ „Бургас–Камено”. Ще бъде проведено Проучване на местните ресурси за устойчив алтернативен туризъм на територията на квартал Крайморие и ще бъде разработена и въведена за изпълнение Концепция за опазване и популяризиране на местната идентичност. Предвижда се създаването на иновативни продукти и събития с капацитет за развитие на алтернативен туризъм и повишаване на привлекателността на целевата територия като атрактивна туристическа дестинация: Създаване на постоянна Рекламна експозиция “Богатствата на Крайморие”, Провеждане на Крайморски фестивал с участието на творчески състави от населени места на територията на МИРГ „Бургас–Камено”. Ще бъдат осъществени мащабни дейности за информиране и публичност, чрез които ще се повиши осведомеността на всички заинтересовани от развитието на туризма страни в района на квартал Крайморие и на територията на МИРГ „Бургас–Камено” като цяло. Очаква се в резултат от изпълнението на проекта да бъде приобщена местната общност на квартал Крайморие за разнообразяване на предлаганите традиционни туристически продукти и събития на база уникалните за територията ресурси и ще бъдат привлечени нови туристи, посетители и летовници към курорт Крайморие.

Цели на проекта:

1. Развитие, съхраняване и популяризиране на местната идентичност и уникалност на квартал Крайморие – град Бургас като част от територията на МИРГ „Бургас – Камено”;

2. Създаване на иновативни културни продукти и събития с капацитет за развитие на устойчив алтернативен туризъм и повишаване на привлекателността на целевата територия като атрактивна туристическа дестинация;

3. Приобщаване на местната общност към разнообразяване на предлаганите традиционни туристически продукти и събития на база уникалните за територията ресурси;

4. Създаване и въвеждане на иновативни практики в областта на културата и туризма в целевата територия в съответствие със Стратегията за водено от общностите местно развитие (СВОМР) на МИРГ „Бургас–Камено”.

Дейности по проекта:

  1. Провеждане на Информационен форум в Крайморие;
  2. Провеждане на Проучване на местните ресурси за устойчив алтернативен туризъм на територията на квартал Крайморие. Разработване на Концепция за популяризиране на местната идентичност;
  3. Създаване на постоянна Рекламна експозиция “Богатствата на Крайморие”;
  4. Провеждане на Крайморски фестивал;
  5. Провеждане на Конференция “Устойчивият алтернативен туризъм – перспектива пред развитието на квартал Крайморие”;
  6. Дейности за информиране и публичност

Този документ е създаден по проект Проект „Развитие и промотиране на местната идентичност и уникалност на квартал Крайморие – град Бургас“, Административен договор № МДР-ИП-01-44/01.08.2023 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ПРОГРАМА ЗА МОРСКО ДЕЛО И РИБАРСТВО 2014-2020 по процедура за подбор на проекти BG14MFOP001-4.098 „Развитие и популяризиране идентичността на територията на МИРГ от Стратегията за водено от общностите местно развитие на МИРГ Бургас-Камено“, Мярка 508-1 „Развитие и популяризиране идентичността на територията от Стратегията за водено от общностите местно развитие на МИРГ Бургас – Камено“

Проведе се второ заседание на Гражданския консултативен съвет към кмета на Община Созопол

На 22 юни 2023 г. в Созопол се проведе второто заседание на Гражданския консултативен съвет към кмета на Община Созопол, създаден по проект “Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“, №  BG05SFOP001-2.025-0049, финансиран от Програма „Добро управление“. Събитието се състоя  от 17.30 ч. в залата на Кино-видеоклуба на Народно читалище “Отец Паисий-1896“ в присъствието на зам. кмета на Общината Тодор Дамянов и на секретаря на Община Созопол Янко Костадинов, който е и координатор по проекта.

На заседанието беше приет Правилник за дейността на Гражданския консултативен съвет с гласовете на всички членове на Съвета. Във втората част на заседанието бяха обсъдени със зам. кмета и секретаря на Общината въпроси, постъпили от гражданите на община Созопол до членове на Гражданския консултативен съвет, свързани със сметосъбирането и почистването на града, транспорта и паркирането на непозволени места, поставянето на указателни табели и създаването на достъпна следа в курортния  град.

На заседанието присъства Красимира Ятакчиева-управител на Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“- бенефициент на проекта.            

Тази публикация е създадена по проект № BG05SFOP001-2.025-0049, с наименование „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“ по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05SFOP001-2.025-0049-С01/13.09.2022 г., финансиран по Оперативна програма „Добро управление“ по процедура № BG05SFOP001-2.025 „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“.

СЪЗДАДЕН БЕ ГРАЖДАНСКИ КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ В СОЗОПОЛ

СНЦ „ЧАР-ЧЕРНОМОРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА РАЗВИТИЕ-БУРГАС“

Проект „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“, № BG05SFOP001-2.025-0049

финансиран от ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ“

На 27 април 2023 г. в град Созопол в рамките на проект „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“, финансиран от Оперативна програма „Добро управление“ беше създаден Граждански консултативен съвет към Кмета на Община Созопол. Проектът се осъществява от СНЦ“ЧАР-Черноморска асоциация за развитие –Бургас“ с партньорството на Община Созопол.

 Мисията на Гражданския консултативен съвет е свързана с инициирането и координирането на важни за гражданското общество дискусии, както и с контрол върху въвеждането на нови политики и стратегии в различни области и формулирането, изпълнението и мониторинга на съществуващите местни политики за устойчиво развитие. Гражданският консултативен съвет ще осъществява дейността си в съответствие с действащото законодателство на Република България и с местната нормативна уредба на Община Созопол.

В процедурата за избор, която се администрира от СНЦ“ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ бяха номинирани от неправителствения сектор и от местния бизнес по 3-ма представители, както и  3-ма активни граждани от община Созопол /общо 9/. Всички номинирани изразиха съгласие да участват активно в Гражданския консултативен съвет и да бъдат полезни на Кмета на Община Созопол Тихомир Янакиев. Кметът на Общината изрази задоволството  си от създаването на Гражданския консултативен съвет и от бъдещата съвместна работа  в полза на местната общност.

За председател на Гражданския консултативен съвет беше избран Георги Георгиев от квотата на активните граждани. Новоизбраният председател увери присъстващите в желанието и добрите си намерения ръководеният от него Съвет да осъществи дейността си в рамките на проект “Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“ и да положи всички усилия Гражданският консултативен съвет да има устойчиво развитие.

Настоящата публикация е създадена в рамките на Административен договор No BG05SFOP001-2.025-0049-С01 за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“, № BG05SFOP001-2.025-0049, финансиран от Оперативна програма „Добро управление“

Проведе се обществената дискусия по проект „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“

Сдружение с нестопанска цел „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ в партньорство с Община Созопол проведе на 8 декември 2022 г. първото събитие по  проект „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“, № BG05SFOP001-2.025-0049, финансиран от Оперативна програма „Добро управление“. 

Обществената дискусия за обсъждане и консултиране на общинската политика за туризъм премина при значим интерес и привлече представители на целевите групи по проекта:  Общинска администрация Созопол, както и нейни служители; неправителствени организации на територията на община Созопол, както и техни служители; бизнес организации и представители на бизнеса на територията на община Созопол; общественост. Събитието се проведе в зала “Кино-видеоклуб“ на читалище „Отец Паисий-1896“- Созопол.

Дискусията  откри управителя на Сдружение ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ Красимира Ятакчиева, която представи Екипа на проекта. От името на Община Созопол  Янко Костадинов-координатор на проекта и секретар на Община Созопол изрази увереността на Общината, че очакваните проектни резултати ще бъдат от полза за всички участници в проекта-представители на целевите групи и за местната общност като цяло.

В рамките на събитието беше представена Презентация на целите, дейностите и очакваните резултати от проекта от Ръководителя на проекта Райна Зотова; Презентация на общинската политика за туризъм представи Йордан Петков-директор на Дирекция “Управление на собствеността, туризъм и стопански дейности“. В Дискусията взеха участие представители на Община Созопол, на неправителствени и бизнес организации, както и граждани-участници в събитието.

Всички присъстващи имаха възможност да участват в Анкетното проучване, чиято цел е да се установи гражданската осведоменост и чувствителност относно качеството и ефективността  на изпълнение и управление на общинската политика за туризъм и да се осигури широка обществена подкрепа за подобряване на изпълнението ѝ. Анкетното проучване ще продължи в рамките на 3 седмици сред по-широк кръг представители на целевите групи по проекта.

Тази публикация е създадена по проект № BG05SFOP001-2.025-0049, с наименование „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“ по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05SFOP001-2.025-0049-С01/13.09.2022 г., финансиран по приоритетна ос „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса“, процедура „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“, код на процедурата BG05SFOP001-2.025 по Оперативна програма „Добро управление“.

Планираща среща по Проект „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“

Представители на Сдружение с нестопанска цел „ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” и на Община Созопол проведоха на 20.10.2022 г. Планираща среща по проект „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“. На срещата бяха обсъдени дейностите по проекта, беше изготвен план за съвместни действия по изпълнението му и бяха разпределени конкретните ангажименти на членовете на Екипа на проекта.

Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ е бенефициент по проекта, който ще се реализира в партньорство с Община Созопол в рамките на 13 месеца – до 13.10.2023 г.

Този документ е създаден по проект № BG05SFOP001-2.025-0049, с наименование „Споделени отговорности между администрацията, гражданите и бизнеса за ефективно и открито управление на община Созопол“ по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05SFOP001-2.025-0049-С01/13.09.2022 г., финансиран по приоритетна ос „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса“, процедура „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“, код на процедурата BG05SFOP001-2.025 по Оперативна програма „Добро управление“

СНЦ „ЧАР-Бургас“ откри изложбана на деца по проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“

Талантливи деца от Община Несебър пресъздадоха красотата на Черно море в авторски творби

На 14 юли 2022 г. в зала „Артиум“ – Несебър бе открита Изложба на рисунки и сувенири, изработени от участниците в Конкурса за лого и слоган на Черно море в района на Несебърския залив и в Детска морска творческа работилница – Детски пленер по живопис “Красотата на Черно море” и Уъркшоп.

Дейността се осъществява в рамките на Дейност „Провеждане на творчески инициативи с деца и ученици “Аз и моето море” по Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020.

Бенефициент по проекта е Сдружение с нестопанска цел „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“, а партньор е СНЦ „МИРГ Несебър-Месемврия“.

Целта на Дейността е чрез участие в творчески инициативи деца и ученици от 4 населени места в община Несебър – Несебър, Обзор, Равда и Свети Влас да бъдат приобщени към опазването на чистотата на Черно море. Щастливи сме да споделим с всички вас, че в Конкурса за лого и слоган на Черно море в района на Несебърския залив участваха 92 деца и ученици. Класираните на Първо място лого и слоган са изпълнени върху 2 броя транспаранти, които са поставени на видно място в град Несебър като послание към жителите, гостите и туристите.

В Детската морска творческа работилница, която включваше: Детски пленер по живопис “Красотата на Черно море”  и Уъркшоп за изработване на сувенири  участваха 73 деца и ученици от община Несебър и деца-туристи и посетители на града.

В Резултат от провеждането на Творчески инициативи бе осигурена подходяща среда за творчески изяви на деца и ученици на екологична тема с цел формиране на позитивно отношение у младите хора от община Несебър към опазването на морската среда.

Сдружение „ЧАР“ да отправя специални благодарности за оказаното съдействие и подкрепа при провеждането на дейността на Кмета на Община Несебър – г-н Николай Димитров, към г-н Румен Кулев – председател на Общински съвет Несебър, г-жа Галина Бабева, към СНЦ „МИРГ Несебър – Месемврия“ в лицето на г-жа Албена Герджикова – Изпълнителен директор и г-н Живко Тальоков; г-жа Таня Петкова – директор и г-жа Марина Янкова – зам. директор на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Равда.

Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие – Бургас“ ще продължи да работи за осъществяването на инициативи, които допринасят за чистотата на Черно море и за популяризиране на неговата красота и уникалност, разчитайки на подкрепата на всички, които милеят за нашето Черноморие.

Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несе-бърския залив“

ПОЧИСТВАНЕ  НА ТВЪРДИ ОТПАДЪЦИ ОТ КРАЙБРЕЖНАТА ЧАСТ НА МОРЕТО В РАЙОНА НА ОБЩИНА НЕСЕБЪР

В рамките на 2 дни – на 12 и 13 юли 2022 г. по проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, финансиран от „Програма за морско дело и рибарство 2014-2020“ на Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие – Бургас“ беше извършено почистване на целевата територия (акватория на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“) от твърди отпадъци – морски технически съоръжения, свързани с риболовните практики в региона, както и други отпадъци, генерирани вследствие от човешката дейност.

Целта на Дейността е намаляване на замърсяването с твърди отпадъци на морската територия в района на община Несебър и приобщаване на представители на целевите групи към опазване на морската среда в Черно море.

Извадени са над 5 тона твърди отпадъци, които са депонирани.

Изпълнител на дейността е „ЕВРО ИМПЕКС – БУРГАС“ ЕООД.

В почистването участваха 4 плавателни съда, 2-ма водолази и 4 рибари.

Сдружение “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” ще проведе кампания за почистване на твърди отпадъци от крайбрежната част на морето в района на община Несебър

Сдружение “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” ще проведе

Почистване на твърди отпадъци от крайбрежната част на морето в района на община Несебър на 12 и 13 юли 2022 г.

Дейността се осъществява по Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, № BG14MFOP001-1.014-0009, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020.

Целта е намаляване на замърсяването с твърди отпадъци на морската територия в района на община Несебър и приобщаване на представители на целевите групи към опазване на морската среда в Черно море.

Целева група: местни рибари, пристанищни агенти, представители на рибарски и екологични неправителствени организации, представители на организации на производители на продукти от риболов и на продукти от аквакултури, търговци, плажни концесионери, потребители на плажни услуги, местни власти, населението на община Несебър.

Замърсяването на Черно море в акваторията на Несебърския залив има сходни характеристики със замърсяването в други райони на Черноморския басейн. Един от големите проблеми е замърсяването с твърди отпадъци, които представляват пластмасови /найлонови торбички, пластмасови чаши/, рибарски /изгубени и изоставени мрежи, корди, кукички, въдици, други рибарски принадлежности/ и санитарни отпадъци, чиито основни източници са: 1. източници от морето- корабоплаване /10 кораба с регистрация Несебър с над 120 дни на море, круизни кораби, контейнеровози/, риболовни дейности /30 лодки с регистрация Несебър с над 120 дни на море/ и отглеждане на аквакултури /мидени ферми/; 2/ източници от сушата- преработвателна и добивна промишленост, търговска дейност в близост до морето, посетители на плажовете, битова дейност /бутилки, автомобилни гуми, текстилни отпадъци/; 3. трансгранично прехвърляне на плаващи твърди отпадъци между водните площи на съседните по море държави; 4. наносни твърди отпадъци от вливащите се в морето реки.

Наличието и струпването на твърди отпадъци в морето влияе отрицателно върху морската среда и засяга негативно екологичните, социалните и икономическите условия в района на община Несебър. Това налага прилагането на мащабни мерки за противодействие на процесите на замърсяване на морската среда с твърди отпадъци и на мерки за превенция и опазване на морската територия в района на община Несебър.

Дейността включва изваждане на отпадъците от морето; събиране на битови отпадъци, струпани в прибоя; транспортиране на отпадъците с подходяща техника; предаване на отпадъците на депо за твърди битови отпадъци. В рамките на почистването отпадъците ще бъдат събирани от рибари и водолази с помощта на 4 кораба.

Почистването ще се изрази в изваждане на 5 тона отпадъци и ще обхване територията на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“.

Географските координати на характерни точки от акваторията на пристанището са: Т.96, с.ш. 42°39’34.6″ и.д. 27°43’58.7″; За Зоната за маневриране: Т.59. с.ш. 42°39’37.6″ и.д. 27°43’57.5″; За Зоната за подхождане: Т.164. с.ш. 42°39’36.6’’ и.д. 27°43,53.2”; За Ограден вълнолом и оградна каменно-насипна буна Т. 21. с.ш. 42°39’39.Г1 и.д. 27°43’53.4”; За Сградата за рибна борса, за която се усвоява част от акваторията като насипно равнище: Т.1. с.ш. 42°39’35.6″ и’.д. 27°43’59.6″. Прилежащата оперативна акватория на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“ е образувана от бреговите гранични контурни точки на нов УПИ 1-1, 485, 486, 487 и новообразуваните контурни гранични точки, разделящи оперативната акватория oт зоната за маневриране. 3оната за маневриране към рибарското пристанище „Северна буна-Несебър“ е заключена между оперативна зона на яхтено пристанище „Северно пристанище-Несебър“ на юг, оперативна зона на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“ на север и изток и на запад – линията, затваряща общия залив на двете пристанища. Зоната за маневриране е с площ 13 875м2. Зоната за подхождане към рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“ е съставена от два основни елемента: подходен  канал и обръщателен кръг. Подходният канал и външният обръщателен кръг на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“ са с обща площ 8 216 м2, като ширината на маневрения канал е ЗО м, а диаметърът на обръщателния кръг е 75 м.

Сдружение “ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас” Ви кани на Международен културен фестивал “Мост между националностите” в Поморие”

ПОКАНА 

ЗА МЕЖДУНАРОДЕН КУЛТУРЕН ФЕСТИВАЛ 

„МОСТ МЕЖДУ НАЦИОНАЛНОСТИТЕ“ 

по проект № BG65AMNP001-2.005-0002 “Заедно в борбата срещу предразсъдъците и стереотипите – заетост и предприемачество на ГТД“, Дейност 5 „Дейности, свързани с насърчаване обмена с

приемащото общество чрез съвместни културни инициативи“, финансиран съгласно договореностите между ФОНДАЦИЯ „ПРОДЖЕКТА“, в качеството на Бенефициент и ДИРЕКЦИЯ

„МЕЖДУНАРОДНИ ПРОЕКТИ” – МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ, в качеството на Отговорен орган по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ №: 812108-27 от 27.05.2019 г. по Фонд “Убежище, миграция и интеграция” 2014-2020 г., съфинансиран от Европейския съюз

Дата на провеждане: 23 юни 2022 г.

Място на провеждане: Република България, област Бургас, град Поморие, в пространството между Художествената галерия и ресторант „Старото казино“ Начало: 16:30 ч.  Край: 21:00 ч. 

Уважаеми дами и господа,

Фондация „Проджекта“, в качеството на Бенефициент, изпълняващ проект “Заедно в борбата срещу предразсъдъците и стереотипите – заетост и предприемачество на ГТД“, финансиран по процедура за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG65AMNP001-2.005 „Интеграция и законна миграция – мерки за прилагане на Плана за действие на ЕС за интеграция на граждани на трети страни“ по Фонд “Убежище, миграция и интеграция” 2014-2020 г., съфинансиран от Европейския съюз, най-любезно Ви кани да станете част от съвместна културна инициатива – международен културен фестивал, провеждан под надслов „МОСТ МЕЖДУ НАЦИОНАЛНОСТИТЕ“. Фестивалът е организиран във връзка с изпълнението на Дейност 5 „Дейности, свързани с насърчаване обмена с приемащото общество чрез съвместни културни инициативи“ по проекта и се провежда в съответствие с т.4.1.5 „Активно участие и социално приобщаване“ от „План за действие относно интеграцията на граждани на трети държави“, като в този контекст се провежда за първи път в град Поморие.

Организацията и провеждането на съвместната инициатива пряко реферира с постигането на специфична цел №4 на проекта, а именно: насърчаване обмена с приемащото общество чрез съвместни културни инициативи, състоящи се в организиране на съвместен културен фестивал.

В тази връзка, поканата е отправена, както към представители на целевите групи по проекта, а именно – граждани на трети държави, така и към широката общественост на приемащото българско общество, също и към гостите на град Поморие в деня на провеждане на фестивала. Целевите групи по проекта обхващат граждани на трети държави, пребиваващи законно в Република България и граждани на трети държави в процедура по предоставяне на международна закрила в Република България, включително лица, търсещи международна закрила и лица, получили международна закрила.

Във фестивала пряко ще вземат участие над 10 граждани на трети държави, които ще представят свои ръчно-изработени изделия и разнообразни арт-продукти, в резултат на реализирани лични проекти за предприемачество и заетост, както и редица други инициативи, породени в резултат от успешно преминати по проекта тематично-ориентирани обучителни семинари. Участие в културното събитие ще вземат и множество представители на приемащото българско общество, които ще покажат свои собствени ръчно-изработени изделия и артпродукти, и също така ще представят  танцови и сценични изкуства, с оглед обмяна на опит и добри практики между националностите, представени на фестивала. Очаква се събитието да привлече много публика, както от местната общност на територията на Поморие, така и от туристи и летовници в курорта. 

Фестивалът се организира и провежда с любезното съдействие и подкрепа от страна на Община Поморие.

Такса за участниците в програмата не е предвидена, а за всички гости на фестивала входът е свободен и безплатен.

Предварително благодарим за проявения интерес, Вашето присъствие е важно и ценно, както за участниците, така и за нас!

Приложения към настоящата покана:

  1. Приложение №1 – Програма на фестивала
  2. Приложение №2 – Плакат на фестивала

С уважение,

Екипът на фондация „Проджекта“

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Фонд „Убежище, миграция и интеграция“, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от

Фондация „Проджекта“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Отговорния орган.                       

Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас” участва в Информационен семинар по проект STRONG – Sustainable policy ThRough capacity

StrenghteninNG , финансиран по „Норвежки финансов механизъм”, Програма „Социален диалог-достойни условия на труд“. Проектът е на Българската Търговско – Промишлена Палата /БТППП / и  е насочен към укрепване на политиките и практиките на социалния диалог в България, подобряване на тристранния диалог на национално, регионално и местно равнище, както и стимулиране на двустранното сътрудничество с Норвегия чрез споделяне на опит, знания и добри практики.

               По време на семинара г-н Хенрик Мюнте сподели норвежкия опит в областта на социалния диалог в качеството си на представител на най-голямата и влиятелна работодателска организация в Норвегия – NHO. В семинара  взеха  участие и г-н Красимир Стойчев – заместник-кмет Финанси, бюджет и икономика на Община Бургас, г-жа Миряна Александрова – изпълнителен директор на Норвежко-Българската бизнес група и г-н Георги Хаджиев – председател на Черноморски консултативен център-Бургас.

           Събитието се проведе на 11 май 2022 г. от 10:30 ч. в х-л България, гр.Бургас.

СНЦ „ЧАР– Бургас” проведе екологични обучения по проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“

Сдружение с нестопанска цел “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” изпълнява Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, № BG14MFOP001-1.014-0009, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020. Проектът се осъществява в партньорство със Сдружение с нестопанска цел “Местна инициативна рибарска група Несебър-Месемврия”.

В рамките на проекта от 12 до 15 април 2022 година в град Несебър и в град Обзор се проведоха ЕКОЛОГИЧНИ ОБУЧЕНИЯ с участието на представители на следните целеви групи: местни власти, рибари, пристанищни агенти, представители на рибарски и екологични неправителствени организации, представители на организации на производители на продукти от риболов и на продукти от аквакултури, търговци, плажни концесионери, потребители на плажни услуги, граждани.

По време на Екологичните обучения бяха представени 4 специализирани лекции:

  • “Изхвърлените и изгубени рибарски принадлежности-източник на замърсяване на Черно море”;
  • “Въглеродният отпечатък и възможности за намаляването му в дейността на рибарите и рибопреработвателите”;
  • “Въздействие на замърсяването с твърди отпадъци в Черно море, намаляване на риска от замърсяване и възможности за противодействие”;
  • “Видове „инструменти“ за засичане и мониторинг на замърсяване на водите  на Черно море с твърди битови отпадъци”
Георги Хаджиев

В рамките на обученията г-н Георги Хаджиев – Председател на УС на Черноморски консултативен център – Бургас представи изготвеният по проекта „Анализ за степента на замърсеност от твърди отпадъци в акваторията на Черно море в района на община Несебър“, за което беше упълномощен от дружеството-изпълнител.

Обученията бяха ръководени от г-жа Красимира Ятакчиева – Управител на Бенефициента по проекта – Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ и ангажиран по проекта Модератор.

Състояха се изключително интересни и ползотворни дискусии между участниците по въпроси, касаещи развитието на рибарството в община Несебър.

Сдружение „ЧАР- Бургас“ проведе работна среща по проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“

На 11 април 2022 г. се проведе Работна среща на тема: Организиране на Дейност: Творчески инициативи с деца и ученици “Аз и моето море” по Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, № BG14MFOP001-1.014-0009, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020.

В срещата участваха г-жа Красимира Ятакчиева – Управител на Бенефициента по проекта – Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ и  ангажираните Аниматори – представители на дружеството-външен изпълнител.

Целта на Дейността е чрез участие в творчески инициативи деца и ученици от 4 населени места в община Несебър – Несебър, Обзор, Равда и Свети Влас да бъдат приобщени към опазването на чистотата на Черно море.

В рамките на Дейност “Провеждане на творчески инициативи с деца и ученици “Аз и моето море” ще се проведат 2 творчески инициативи:

1/ Конкурс за лого/слоган на Черно море в района на Несебърския залив.

2/ Детска морска творческа работилница: Детски пленер по живопис “Красотата на Черно море” и Уъркшоп за изработване на сувенири от отпадъчни материали, събрани от морето.

Очаквани резултати от провеждането на Творчески инициативи с деца и ученици “Аз и моето море”: Осигурена подходяща среда за творчески изяви на деца и ученици на екологична тема; Усвоени нови умения и техники за творчески занимания; Възпитано позитивно отношение у деца и ученици от община Несебър към опазването на морската среда; Популяризирани творби на деца и ученици на екологична тема.

На 18 март 2022 г. Сдружение “ЧАР -Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ участва в Конференцията “Партньорство между СНЦ „МИГ ЛОМ“ и СНЦ „МИРГ НЕСЕБЪР-МЕСЕМВРИЯ“ за развитие на устойчив алтернативен туризъм, свързан с рибарството”.

СНЦ “ЧАР-Бургас” организура конкурс за ЛОГО и СЛОГАН на ЧЕРНО МОРЕ в района на Несебърския залив

Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“

Творчески инициативи за деца и ученици „Аз и моето море“

СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ

„ЧАР-ЧЕРНОМОРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА РАЗВИТИЕ-БУРГАС“

организира К О Н К У Р С за ЛОГО  и  СЛОГАН на ЧЕРНО  МОРЕ в района на Несебърския залив

Цели на конкурса: 

1. Да се изрази  по творчески начин представата на деца и ученици от района на  община Несебър за най-голямото природно богатство-Черно море.

2. Привличане на деца и ученици от Несебър, Обзор, Равда и Свети Влас в занимания за представяне на творческите им заложби и на знанията, които имат за Черно море.

Конкурсът ще се проведе в две категории:

1. Изработване на лого /живопис, графика, компютърна рисунка/;

2. Създаване на слоган /кратка запомняща се фраза/.

Желаещите могат да участват в една от категориите или в двете, както и в изработване на цялостен проект, включващ лого и слоган.

Възрастова граница на участниците  – от 6 до 14 години, разпределени в две възрастови групи: от 6 до 10 години и от 11 до 14 години;

Период на провеждане: от 22 март до 22 април 2022 г.

Изисквания: Логото да е с препоръчителен размер А4; Логото да е изработено по графичен начин по избор; Логото да е авторско; В логото да не се използват готови картинки; Слоганът да е изписан на компютър; Всеки участник в конкурса да посочи трите си имена, училището, населеното място, класа и паралелката; Творбите трябва да се представят в срок до 22 април 2022 г. на учителите по изобразително изкуство в съответното училище.

Оценяването на творбите ще се осъществи от специална Комисия, като ще се  извърши класиране в двете възрастови групи.

Класираните на първо място лого и слоган от двете възрастови групи ще се изпълнят върху 2 транспаранта, които ще бъдат поставени на видно място в град Несебър като послание към жителите, гостите и туристите и ще бъдат публикувани на сайтовете на Община Несебър, СНЦ „ЧАР- Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ и СНЦ „Местна инициативна рибарска група Несебър-Месемврия“

Пожелаваме успех на всички участници!

СНЦ „ЧАР – Бургас” ще проведе Творчески инициативи с деца и ученици “Аз и моето море”

В изпълнение на Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, № BG14MFOP001-1.014-0009, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020 Бенефициентът – Сдружение с нестопанска цел “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” ще проведе Творчески инициативи с деца и ученици “Аз и моето море”. Целта на дейността е чрез участие в творчески инициативи деца и ученици от община Несебър да бъдат приобщени към опазването на чистотата на Черно море.

Целева група: деца и ученици от 4 населени места в община Несебър- Несебър, Обзор, Равда и Свети Влас.

В рамките на Дейност “Провеждане на творчески инициативи с деца и ученици “Аз и моето море” ще се проведат 2 творчески инициативи:

1/ Конкурс за лого/слоган на Черно море в района на Несебърския залив. В конкурса ще участват деца и ученици до 14 години, разпределени в две възрастови групи: от 6 до 10 и от 11 до 14 години. Класираните на Първо място лого и слоган ще бъдат изпълнени със средства по проекта върху транспаранти, които ще бъдат поставени на видно място в град Несебър като послание към жителите, гостите и туристите.

2/ Детска морска творческа работилница.

 В рамките на Детската морска творческа работилница ще се проведат:

– Детски пленер по живопис “Красотата на Черно море”

– Уъркшоп за изработване на сувенири от отпадъчни материали, събрани от морето.

Творческата работилница ще се проведе на морския бряг край Несебър в рамките на 5 дни през месец юни 2022 г.. Предвижда се в Пленера да участват 10 деца и ученици от община Несебър. В Уъркшопа за сувенири всеки ден ще участват деца и ученици от Несебър и деца-туристи и посетители на града.Изработените сувенири, творбите от Пленера и наградените лога и слогани ще бъдат представени в обща Изложба в град Несебър.

 Пожелаваме успех на всички участници!

Представена бе Маркетингова стратегия за промотиране и развитие на туристически продукти и събития в рибарска територия Равда

Маркетингова стратегия за промотиране и развитие на туристически продукти и събития в рибарска територия Равда беше представена на Информационен форум в залата на Кметство Равда на 11 ноември 2021 г.

Документът е разработен по Проект „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия – Равда“, № BG14MFOP001-4.037-0006, финансиран по Мярка 2.2 “Подкрепа за създаване на нови услуги за населението в рибарската територия” на МИРГ „НЕСЕБЪР-МЕСЕМВРИЯ“ от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020. Бенефициент по проекта е Сдружение с нестопанска цел “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие-Бургас”.

На събитието присъстваха представители на Община Несебър и Кметство Равда, на МИРГ „Несебър-Месемврия“, общински съветници, представители на местната рибарска общност, на неправителствени и бизнес организации, граждани и журналисти.  

Красимира Ятакчиева – Управител на Сдружение “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие-Бургас” откри Форума и благодари на всички, които са подпомогнали осъществяването на дейностите по проекта.

В рамките на Информационния форум беше представена презентация на Маркетинговата стратегия от Гергана Янева-представител на фирмата-изпълнител.

Форумът завърши с дискусия.

Мотивационна кампания „За чиста морска среда“ в Община Несебър

Сдружение с нестопанска цел “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” изпълнява Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, № BG14MFOP001-1.014-0009, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020. Проектът се осъществява в партньорство със Сдружение с нестопанска цел “Местна инициативна рибарска група Несебър-Месемврия”.

В рамките на проекта от 28 до 30 септември 2021 година се проведоха Мотивиращи срещи, които са част от ИНФОРМАЦИОННАТА И МОТИВАЦИОННА КАМПАНИЯ „ЗА ЧИСТА МОРСКА СРЕДА“ В ОБЩИНА НЕСЕБЪР.

Срещите се състояха на 28.09.2021 г. в Слънчев бряг – в две зали на Професионална гимназия по туризъм „Иван Вазов“ и в град Несебър – зала “Артиум”; на 29.09.2021 г. в  Равда – зала на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и в Свети Влас – зала на Народно читалище „Пробуда-1938“; на 30.09.2021 г. Мотивиращата среща се осъществи в град Обзор, в зала на Кметството.

В срещите участваха представители на целевите групи по проекта: рибари, представители на местния бизнес в сектор рибарство, ученици и млади хора, представители на местната власт, представители на местни неправителствени организации, граждани.

Събитията уважиха доц. д-р Галин Николов-Изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, г-жа Галина Бабева – директор на Дирекция „Европейски, национални политики и програми и екология“ към Община Несебър, г-н Христо Янев-Кмет на Кметство Обзор, г-н Живко Тальоков – представител на партньора по проекта – Сдружение „МИРГ Несебър-Месемврия“, г-н Константин Дамянов–началник отдел в ИАРА, директорите на училищата от Слънчев бряг, Несебър, Равда, Свети Влас и Обзор.

Срещите бяха ръководени от г-жа Красимира Ятакчиева – Управител на Бенефициента по проекта – Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“.

По време на Мотивиращите среща бяха представени:

  • Презентация за проекта-партньори, цели, дейности и очаквани резултати;
  • Календар на събитията по проекта

В рамките на Мотивиращите срещи се състояха изключително интересни и ползотворни дискусии между местните рибари, местната власт и представителите на ИАРА по въпроси, касаещи развитието на рибарството в община Несебър.

Всички участници в Срещите участваха в Анкета, целяща да проучи мненията, предложенията и готовността на представителите на целевите групи за участие в дейностите, планирани по проекта.

Първото издание на фестивала „Равда-морето, рибите и рибарите“ предизвика фурор

При голям интерес от жителите и гостите на Равда от 4 и 6 септември 2021 г. в парка до Южния плаж се проведе Фестивалът „Равда-морето, рибите и рибарите“. Събитието е част от проект „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия –Равда“, финансиран от Европейския фонд за морско дело и рибарство чрез „Програма за морско дело и рибарство“ 2014 -2020.

Откриването на фестивала уважиха Златомира Карагеоргиева-Мострова-народен представител от ПП “Има такъв народ“ и Живко Тальоков-представител на Местната инициативна рибарска група “Несебър-Месемврия“. Фестивалната програма започна в Рибарското селище с демонстрационен улов с участието на местни рибари и ученици от Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“-Равда. Бъдещите рибари отплаваха с две лодки и получиха урок по рибарство, като изживяха радостта от успешния улов.

Рибата от демонстрационния улов те предоставиха на известния кулинар Иван Звездев за приготвянето на най-вкусната рибена чорба. Рецептата за чорбата беше по традиционна рецепта от село Равда, предоставена от местния рибар Атанас Петрушев.

В приготвянето на рибената чорба участваха заедно с Иван Звездев местните рибари и готвачи майстор Вълкан Вълканов, Тома Бинчаров и Атанас Петрушев. Готвенето привлече много публика и се превърна в истинска атракция, но най-вкусният момент беше дегустирането на рибената чорба. Изключително забавна беше Детската творческа работилница, където всички желаещи деца изработиха накити и сувенири с материали от морето – мидени черупки, пясък, камъчета, раковини.

В Кулинарна изложба местни жители представиха най-вкусните рибни ястия по рецепти от Равда, като публиката на фестивала също имаше възможност за дегустация.

В 19.00 ч под звуците на невероятна песен на Иван Ненков „Ах, морето“ започна Фестивално шествие с участието на рибари, деца, ученици и млади хора, които изминаха символично пътя до Черно море.

Управителят на „Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие –Бургас“ Красимира Ятакчиева поздрави участниците и гостите на фестивала и благодари на всички, които са допринесли за организирането и провеждането на събитието.

Най-голям интерес предизвика откриването на Рибарския музей на открито „Морето на Равда“, който представя миналото и настоящето на рибарския поминък в Равда, проучено от Група ученици, рибари и родители под ръководството на г-жа Таня Делиатанасова –директор на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и Марина Янкова-учител.

Фестивалът завърши с концерт на дует „Морски струни“ Несебър, Детски танцов ансамбъл „Пъргавелче“, младата странджанска певица Ирена Станкова и българско хоро. Участниците и публиката се обединиха около мнението, че

Фестивалът „Равда-морето, рибите и рибарите“ трябва да се превърне в традиция и да се провежда всяко година.

По мнение на организаторите създадените условия от Община Несебър и Кметство Равда за провеждането му са перфектни и това не само е улеснило организацията, но и показва отношението на местните власти към инициативи на организации на гражданското общество, насочени към развитие на рибарските територии.

Фестивалът в Равда ще зарадва малки и големи с богата кулинарна и културна програма

Сдружение „ЧАР-Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ ще организира и проведе Фестивала „Равда-морето, рибите и рибарите“. Жителите и гостите на една от популярните ни летни туристически дестинации ще се насладят на богатата фестивална програма от 4 до 6 септември в Парка на курортното градче до Южния плаж и в Рибарското селище. Събитието е в рамките на проект „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия-Равда“, който  е финансиран от Европейския фонд за морско дело и рибарство чрез „Програма за морско дело и рибарство“ 2014 -2020 .

Програмата на Фестивала е изключително интересна и привлекателна за  всички възрасти. Участниците и публиката  ще  имат възможност да опитат от най-вкусната рибена  чорба на Иван Звездев, приготвена  по традиционна рецепта от Равда и от рибните ястия, които ще бъдат представени на Кулинарна изложба. Във фестивалния концерт, посветен на морето и рибарите ще звучат невероятните песни на Иван Ненков-автор на най-популярната песен за морето „Ах, морето“ и на прекрасната изпълнителка Живка Митова от дует „Морски струни“. В концерта ще участва младата странджанска певица Ирена Станкова.

По време на Фестивала ще бъде открит Рибарски музей на открито „Морето на Равда“, който  ще бъде представен в алейните  пространства на Южния парк.

В Детска творческа работилница ще имат възможност да творят всички желаещи деца.

Всички събития от фестивалната програма ще се проведат на открито. Организаторите молят жителите и гостите на Равда, които ще  бъдат част от Първия фестивал “Равда, морето, рибите и рибарите“ да спазват противоепидемичните мерки, свързани с Ковид-19.

Сдружение “Чар – Черноморска асоциация за развитие – Бургас“ празнува Международния ден на моряка с децата на Равда!

Благодарим на г-жа Петкова, г-жа Янкова  и на невероятния и завладяващ рибар Тома за незабравимото  преживяване!

Фестивал на туризма в Одрин

От 9 до 11 юни 2021 г. в град Одрин се проведе Фестивал на туризма. Фестивалът бе организиран в изпълнение наПРОЕКТ „МЛАДЕЖКИ ТУРИСТИЧЕСКИ ХЪБ „ОДРИН-БУРГАС“, № CB005.2.23.038, финансиран от Програма Интеррег – ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020.

Във Фестивала на туризма участваха общо 100 представители на целевите групи по проекта от България и Турция.

От българска страна участие взеха 50 представители на Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ – студенти от Университет “Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, Специалност „Туризъм“;  народните певици Росица Янгьозова и Ирена Станкова; Мъжка вокална група и народен оркестър и Състав за народни танци “Луди млади“.

Специален гост на Фестивала на туризма бе Консулът на Генералното консулство на Република България в Одрин – г-н Методи Андреев. 

Фестивалът в Одрин беше впечатляващ както с нивото на творческата изява на изпълнителите, така и с емоцията на всички участници и на жители и гости на град Одрин, които се присъединиха към събитията от Фестивалната програма. Получи се невероятно съчетание между българските и турските  изпълнители в Концерта, което превърна Фестивала на туризма в неповторим празник. Ефектът на Фестивала се измерва с това, че студентите и учениците от Бургас и Одрин, които бяха основната целева група, не спряха да танцуват български и турски танци заедно и за тях отношението към изкуството и културата на България и Турция вече няма граници.

Партньорите по проекта създадоха рекламна зона на Одрин и Бургас.

Всички участниците получиха плакети за участие във Фестивала и посетиха заедно значими туристически обекти в Одрин.

СНЦ „ЧАР-Бургас“ проведе мотивационна кампания „Туризъм и приятели“

От 18 май до 5 юни 2021 г. Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ проведе МОТИВАЦИОННА КАМПАНИЯ “ТУРИЗЪМ И ПРИЯТЕЛИ” в Бургас. Кампанията се осъществи в рамките на ПРОЕКТ „МЛАДЕЖКИ ТУРИСТИЧЕСКИ ХЪБ „ОДРИН-БУРГАС“, № CB005.2.23.038, финансиран от Програма Интеррег – ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020.

Целта на Мотивационната кампания в Бургас бе да приобщи ученици, студенти и младежи от Бургас към целите и дейностите на проекта и да ги мотивира да се запознаят и популяризират природното, културното и историческото наследство на Трансграничния регион Одрин-Бургас.   

Екип от експерти на Сдружение „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ посети 5 средни училища в Бургас: Професионална гимназия по туризъм ” Проф. д-р Асен Златаров”, Професионална гимназия по сградостроителство и инсталации “Пеньо Пенев”, Спортно училище „Юрий Гагарин“, Професионална Техническа Гимназия, Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ и 3 неправителствени организации: Народно читалище “Фар-1946” – Бургас,  ИКТ Клъстер-Бургас и Народно читалище “Светлина-1939” – Поморие.

Над 600 участници в Мотивационната кампания се запознаха с представената  презентация на тема: „Богатствата на Трансграничния регион Одрин-Бургас“ и проявиха интерес към проектните дейности, свързани с развитието на устойчив туризъм и заявиха готовност за участие в различни форуми по темата.  

В рамките на Мотивационната кампания се проведе Анкетно проучване сред общо 506 ученици и младежи от Бургас за нагласите им за участие в проектните дейности и за нивото на тяхната информираност за туристическите ресурси в трансграничния регион Одрин-Бургас.

Експерт-социолог обработи резултатите от Анкетните листи, които са публикувани на сайта на Сдружение „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“.

„Настоящата публикация е осъществена с подкрепата на Европейския съюз чрез Програмата за ТГС ИНТЕРРЕГ-ИПП България-Турция 2014-2020 (CCI № 2014TC16I5CB005). Съдържанието на тази публикация е отговорност единствено на Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ и по никакъв начин не отразява позицията на Европейския съюз или на Управляващия орган на програмата.“

СНЦ „ЧАР – Бургас“ проведе ТРЕНИНГОВО ОБУЧЕНИЕ “ИНОВАТИВНИ МЕТОДИ ЗА ПРОМОТИРАНЕ” в град Малко Търново

От 26 до 30 май 2021 г. Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ проведе ТРЕНИНГОВО ОБУЧЕНИЕ “ИНОВАТИВНИ МЕТОДИ ЗА ПРОМОТИРАНЕ” в град Малко Търново. Обучението се осъществи в рамките на ПРОЕКТ „МЛАДЕЖКИ ТУРИСТИЧЕСКИ ХЪБ „ОДРИН-БУРГАС“, № CB005.2.23.038, финансиран от Програма Интеррег – ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020.

Форумът откри г- жа Красимира Ятакчиева – управител на Сдружение„ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“, а участниците бяха посрещнати от студентка в българска носия с питка хляб.

Обучението се проведе в три модула: Лекция на тема „Иновативни методи за популяризиране на богатствата на трансграничния регион Одрин-Бургас“, която  представи доц. Захарий Дечев. Обучител във втория модул „Придобиване на екскурзоводски умения в туризма“ бе ас. Даниела  Христова. Ас. Росица Янгьозова  ангажира участниците във Форума с теоретични и практически занимания по темата „Придобиване на аниматорски умения в туризма“. Лекцията „Доброволчески дейности в туризма“ бе представена от доц. Захарий Дечев. Високото ниво на Обучението бе гарантирано от експертизата на лекторите, които са преподаватели в Университет “Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас.

Специален гост на събитието бе г-н Илиян Янчев – Кмет на Община Малко Търново, който откри Форума с емоционално приветствие към участниците и с пожеланието да усвоят знания и умения, които да бъдат полезни за привличането на нови туристи и посетители към трансграничния регион Одрин-Бургас, на чиято територия се намира богатата на природни и културни забележителности община Малко Търново.

В обучението участваха 30 студенти от Университет “Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, Специалност „Туризъм“, които проявиха изключителен интерес по всички теми и активно участваха в практическите занимания по Екскурзоводство и Анимация в туризма.

Тренинговото обучение се проведе в хибридна форма. Българските студенти  присъстваха в зала в град Малко Търново, а турските участници имаха възможност да изгледат лекциите и заниманията онлайн /от зала в град Одрин/ и активно да участват в дискусията, като проявиха интерес към туристическите забележителности на област Бургас. 

Всички участници получиха Сертификат за успешно завършено Тренингово обучение „Иновативни методи за промотиране“.

В рамките на събитието по проекта участниците посетиха значими туристически обекти в района на Малко Търново и Бургас: Мишкова нива, Историческия музей – Малко Търново и Защитената местност „ПОДА“ .  

„Настоящата публикация е осъществена с подкрепата на Европейския съюз чрез Програмата за ТГС ИНТЕРРЕГ-ИПП България-Турция 2014-2020 (CCI № 2014TC16I5CB005). Съдържанието на тази публикация е отговорност единствено на Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ и по никакъв начин не отразява позицията на Европейския съюз или на Управляващия орган на програмата.“

СНЦ “ЧАР – Бургас” ще проведе ТРЕНИНГОВО ОБУЧЕНИЕ “ИНОВАТИВНИ МЕТОДИ ЗА ПРОМОТИРАНЕ” в град Малко Търново

От 26 до 30 май 2021 г. Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ ще проведе ТРЕНИНГОВО ОБУЧЕНИЕ “ИНОВАТИВНИ МЕТОДИ ЗА ПРОМОТИРАНЕ” в град Малко Търново. Обучението ще се осъществи в рамките на ПРОЕКТ „МЛАДЕЖКИ ТУРИСТИЧЕСКИ ХЪБ „ОДРИН-БУРГАС“, № CB005.2.23.038, финансиран от Програма Интеррег – ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020.

Обучението ще се проведе в три модула:

  1. Лекция „Иновативни методи за популяризиране на богатствата на трансграничния регион Одрин-Бургас“;
  2. Придобиване на екскурзоводски и аниматорски умения в туризма – теоретични и практически занимания;
  3. Лекция „Доброволчески дейности в туризма“.

В обучението ще участват студенти от Университет “Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, Специалност „Туризъм“.

Тренинговото обучение ще се проведе в хибридна форма. Българските студенти ще присъстват в зала в град Малко Търново, а турските участници ще имат възможност да участват във форума като изгледат лекциите и заниманията онлайн /от зала в град Одрин/ с възможност за участие в дискусията.

В рамките на събитието по проекта участниците ще посетят значими туристически обекти в района на Малко Търново и Бургас.

„Настоящата публикация е осъществена с подкрепата на Европейския съюз чрез Програмата за ТГС ИНТЕРРЕГ-ИПП България-Турция 2014-2020 (CCI № 2014TC16I5CB005). Съдържанието на тази публикация е отговорност единствено на Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ и по никакъв начин не отразява позицията на Европейския съюз или на Управляващия орган на програмата.“

СНЦ „ЧАР – Бургас“ ще проведе МОТИВАЦИОННА КАМПАНИЯ “ТУРИЗЪМ И ПРИЯТЕЛИ” в Бургас

От 18 май до 5 юни 2021 г. Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ ще проведе МОТИВАЦИОННА КАМПАНИЯ “ТУРИЗЪМ И ПРИЯТЕЛИ” в Бургас. Кампанията ще се осъществи в рамките на ПРОЕКТ „МЛАДЕЖКИ ТУРИСТИЧЕСКИ ХЪБ „ОДРИН-БУРГАС“, № CB005.2.23.038, финансиран от Програма Интеррег – ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020.

Целта на мотивационната кампания в Бургас е да приобщи ученици, студенти и младежи от Бургас към целите и дейностите на проекта и да ги мотивира да се запознаят и популяризират природното, културното и историческото наследство на Трансграничния регион Одрин-Бургас.   

Екип от експерти на Сдружение „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ ще посети 5 средни училища и 3 младежки неправителствени организации, където ще представи презентация на тема: „Богатствата на Трансграничния регион Одрин-Бургас“.

Мотивационната кампания ще включва провеждане на Анкетно проучване сред общо 500 ученици и младежи от Бургас за нагласите им за участие в проектните дейности, в туристически дейности и нивото на информираност на всеки от участниците в Проучването за туристическите ресурси в трансграничния регион Одрин-Бургас.

„Настоящата публикация е осъществена с подкрепата на Европейския съюз чрез Програмата за ТГС ИНТЕРРЕГ-ИПП България-Турция 2014-2020 (CCI № 2014TC16I5CB005). Съдържанието на тази публикация е отговорност единствено на Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ и по никакъв начин не отразява позицията на Европейския съюз или на Управляващия орган на програмата.“

Стартира изпълнението на Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“

Сдружение с нестопанска цел “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” стартира изпълнението на Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, № BG14MFOP001-1.014-0009, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020. Проектът ще се осъществи в партньорство със Сдружение с нестопанска цел “Местна инициативна рибарска група Несебър-Месемврия”

ПЕРИОД НА ИЗПЪЛНЕНИЕ: 26/04/2021 – 26/04/2022 г.

Целеви групи: местни рибари; представители на местния бизнес в сектор рибарство; ученици и млади хора; представители на местната власт; представители на местни неправителствени организации с интереси в екологията; граждани; специалисти по рибарство и екология; пристанищни агенти, представители на организации на производители на продукти от риболов и на продукти от аквакултури, търговци, плажни концесионери, потребители на плажни услуги.

Проектът е насочен към намаляване на количеството и въздействието на твърдите отпадъци в акваторията на Несебърския залив и подобряване на морската среда в района на община Несебър. Предвижда се чрез проектните дейности да се повиши осведомеността сред местния бизнес в сектор рибарство и населението на община Несебър за състоянието на морето и за възможностите и механизмите за намаляване на негативното въздействие на рибарството върху морската среда.

Основни дейности:

  • Провеждане на Информационна и мотивационна кампания “За чиста морска среда” в община Несебър;
  • Изготвяне на Анализ за степента на замърсеност от твърди отпадъци в акваторията на Черно море в района на община Несебър;
  • Провеждане на Екологични обучения;
  • Почистване на твърди отпадъци от крайбрежната част на морето в района на община Несебър;
  • Провеждане на творчески инициативи с деца и ученици “Аз и моето море”

В рамките на проекта ще бъдат изготвени и разпространени информационни и рекламни материали по всяка от дейностите. Чрез отпечатването и разпространението на Наръчник “Проект “Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив” – нов подход за опазване чистотата на Черно море” ще бъдат популяризирани резултатите по проекта, които са с устойчив ефект и с възможности за мултиплициране в други райони на Черноморския басейн.

Ще се проведе Трансграничен форум по ПРОЕКТ „МЛАДЕЖКИ ТУРИСТИЧЕСКИ ХЪБ „ОДРИН-БУРГАС“

На 18 май 2021 г. Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ ще проведе в онлайн формат Трансграничен форум по ПРОЕКТ „МЛАДЕЖКИ ТУРИСТИЧЕСКИ ХЪБ „ОДРИН-БУРГАС“, № CB005.2.23.038, финансиран от Програма Интеррег – ИПП за трансгранично сътрудничество България-Турция 2014-2020.

Участниците във Форума ще имат възможност да се запознаят с три презентации, които ще получат на личните си електронни пощи:

  • Презентация „Проект „Младежки туристически хъб Одрин – Бургас“ с описание на партньорите, целевите групи, целите, дейностите и очакваните резултати от проекта;
  • Презентация „Туристически забележителности на Бургас“;
  • Презентация „Туристически забележителности на Одрин“.

Очаква се форумът да постигне взаимно запознаване на партньорите и придобиване на обща представа за двете целеви територии – Одрин и Бургас.

Участниците в Трансграничния форум ще могат да попълнят и изпратят на Сдружение „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ Формуляр за обратна връзка.

Всички, които желаят да участват във Форума и да се запознаят с трите презентации, могат да се свържат със Сдружение „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ чрез имейл: char.burgas@abv.bg

„Настоящата публикация е осъществена с подкрепата на Европейския съюз чрез Програмата за ТГС ИНТЕРРЕГ-ИПП България-Турция 2014-2020 (CCI № 2014TC16I5CB005). Съдържанието на тази публикация е отговорност единствено на Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ и по никакъв начин не отразява позицията на Европейския съюз или на Управляващия орган на програмата.“

Проведе се работна среща по проект „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия – Равда“

На 21 април 2021 г. в Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в село Равда се проведе  Работна среща  по проект „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия – Равда“, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020. В срещата участваха управителят на СНЦ „ЧАР Черноморска асоциация за развитие Бургас“ Красимира Ятакчиева и Екипът на Групата за проучване Таня Делиатанасова – ръководител на групата  и директор на училището   и пом. ръководителят Марина Янкова – учител. На срещата бяха обсъдени Програмата за дейността на групата, която ще работи в рамките на 3 месеца /април, май и юни/, както и резултатите от Мотивационната кампания за привличане на участници в дейностите за проучване, която се проведе през месец март. Групата  има за цел да проучи ресурсите за създаване  на Рибарски музей на открито в село Равда. В нея участват ученици, родители и местни рибари.

Този документ е създаден в рамките на Административен договор № МДР-ИП-01-221/09.12.2020г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект BG14MFOP001-4.037-0006 „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия – Равда“ по Програма за морско дело и рибарство 2014-2020г., по процедура за подбор на проекти BG14MFOP001-4.037, мярка 2.2 „Подкрепа за създаване на нови услуги за населението в рибарската територия“ на МИРГ „НЕСЕБЪР-МЕСЕМВРИЯ“

Рибарите от Равда и Несебър проведоха полезна среща с изп. директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов

Събитието „Рибарска среща“  бе организирано от Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ на 5 март 2021 г. в Равда.

Рибарите от Равда и Несебър проведоха изключително ползотворна дискусия с ръководството на Изпълнителната агенция „Рибарство и аквакултури“ (ИАРА).

Рибарската среща бе инициирана от Сдружение с нестопанска цел „ЧАР – Черноморска асоциация за развитие-Бургас“ като част от проекта „Инициатива за промотиране и развитие на рибарската територия-Равда“, №BG14MFOP001-4.037-0006, финансиран от Европейския фонд за морско дело и рибарство чрез „Програмата за морско дело и рибарство“ 2014-2020.

Сред официалните лица бяха доц.д-р Галин Николов, изп.директор на ИАРА, Галина Бабева, директор на дирекция Управление на проекти по еврофондове и екология в Община Несебър и Златомира Карагеоргиева-Мострова – изп.директор на МИРГ Несебър-Месемврия

Бяха представени целите на проекта, както и изключително интересна презентация за развитието на рибарството като основен поминък в село Равда.

Пред целевата група бяха посочени и механизмите за повишаване на атрактивността на рибарския поминък, а в края на срещата имаше изключително ползотворна дискусия с изп.директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов.

„Отлична среща. За нас беше много полезна и се радваме, че имахме възможност да проведем подобен разговор с представител на ИАРА, както и да видим механизмите за подкрепа на сектора“, каза рибарят Асен Тонев.

Този материал е създаден в рамките на Административен договор № МДР-ИП-01-221/09.12.2020г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект BG14MFOP001-4.037-0006 „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия – Равда“ по Програма за морско дело и рибарство 2014-2020г., по процедура за подбор на проекти BG14MFOP001-4.037, мярка 2.2 „Подкрепа за създаване на нови услуги за населението в рибарската територия“ на МИРГ „НЕСЕБЪР-МЕСЕМВРИЯ“

Стартира изпълнението на проект „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия – Равда“

Сдружение с нестопанска цел “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” стартира изпълнението на Проект „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия – Равда“, № BG14MFOP001-4.037-0006, финансиран по Мярка 2.2 “Подкрепа за създаване на нови услуги за населението в рибарската територия” на МИРГ „НЕСЕБЪР-МЕСЕМВРИЯ“ от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020

ПЕРИОД НА ИЗПЪЛНЕНИЕ: 09/12/2020 – 09/12/2021 г.

ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:

1. Повишаване популярността на рибарската област – Равда чрез създаване и развитие на иновативни атракции и събития;

2. Привличане на любители на рибарството от различни поколения и посетители на рибарската територия като интересно и перспективно място за туризъм със запазена крайбрежна природа и рибарски колорит.

3. Създаване на благоприятна среда за приобщаване на младите хора за съхраняване на местните обичаи и традиции, свързани с рибарския поминък в село Равда.

4. Популяризиране на село Равда като атрактивна Черноморска туристическа дестинация.

ДЕЙНОСТИ:

  1. Провеждане на Събитие “Рибарска среща” в село Равда.
  2. Създаване на Рибарски музей на открито „Морето на Равда“.
  3. Провеждане на Фестивал “Равда- морето, рибите и рибарите”.
  4. Разработване и въвеждане на Маркетингова стратегия за промотиране и развитие на туристически продукти и събития в рибарска територия Равда.
  5. Дейности за публичност и визуализация

БЮДЖЕТ НА ПРОЕКТА: 88 028.00 лева

Проект „Инициатива за промотиране и развитие на рибарска територия – Равда“ по процедура за подбор на проекти № BG14MFOP001-4.037, мярка 2.2 „Подкрепа за създаване на нови услуги за населението в рибарската територия“ на МИРГ „НЕСЕБЪР-МЕСЕМВРИЯ“, приоритет на ПМДР: Приоритет на Съюза 4 „Повишаване на заетостта и териториалното сближаване“ по „Програма за морско дело и рибарство 2014-2020“