Сдружение “ЧАР- Черноморска асоциация за развитие – Бургас” ще проведе
Почистване на твърди отпадъци от крайбрежната част на морето в района на община Несебър на 12 и 13 юли 2022 г.
Дейността се осъществява по Проект „Подобряване на морската среда в акваторията на Несебърския залив“, № BG14MFOP001-1.014-0009, финансиран от Програма за морско дело и рибарство 2014-2020.
Целта е намаляване на замърсяването с твърди отпадъци на морската територия в района на община Несебър и приобщаване на представители на целевите групи към опазване на морската среда в Черно море.
Целева група: местни рибари, пристанищни агенти, представители на рибарски и екологични неправителствени организации, представители на организации на производители на продукти от риболов и на продукти от аквакултури, търговци, плажни концесионери, потребители на плажни услуги, местни власти, населението на община Несебър.
Замърсяването на Черно море в акваторията на Несебърския залив има сходни характеристики със замърсяването в други райони на Черноморския басейн. Един от големите проблеми е замърсяването с твърди отпадъци, които представляват пластмасови /найлонови торбички, пластмасови чаши/, рибарски /изгубени и изоставени мрежи, корди, кукички, въдици, други рибарски принадлежности/ и санитарни отпадъци, чиито основни източници са: 1. източници от морето- корабоплаване /10 кораба с регистрация Несебър с над 120 дни на море, круизни кораби, контейнеровози/, риболовни дейности /30 лодки с регистрация Несебър с над 120 дни на море/ и отглеждане на аквакултури /мидени ферми/; 2/ източници от сушата- преработвателна и добивна промишленост, търговска дейност в близост до морето, посетители на плажовете, битова дейност /бутилки, автомобилни гуми, текстилни отпадъци/; 3. трансгранично прехвърляне на плаващи твърди отпадъци между водните площи на съседните по море държави; 4. наносни твърди отпадъци от вливащите се в морето реки.
Наличието и струпването на твърди отпадъци в морето влияе отрицателно върху морската среда и засяга негативно екологичните, социалните и икономическите условия в района на община Несебър. Това налага прилагането на мащабни мерки за противодействие на процесите на замърсяване на морската среда с твърди отпадъци и на мерки за превенция и опазване на морската територия в района на община Несебър.
Дейността включва изваждане на отпадъците от морето; събиране на битови отпадъци, струпани в прибоя; транспортиране на отпадъците с подходяща техника; предаване на отпадъците на депо за твърди битови отпадъци. В рамките на почистването отпадъците ще бъдат събирани от рибари и водолази с помощта на 4 кораба.
Почистването ще се изрази в изваждане на 5 тона отпадъци и ще обхване територията на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“.
Географските координати на характерни точки от акваторията на пристанището са: Т.96, с.ш. 42°39’34.6″ и.д. 27°43’58.7″; За Зоната за маневриране: Т.59. с.ш. 42°39’37.6″ и.д. 27°43’57.5″; За Зоната за подхождане: Т.164. с.ш. 42°39’36.6’’ и.д. 27°43,53.2”; За Ограден вълнолом и оградна каменно-насипна буна Т. 21. с.ш. 42°39’39.Г1 и.д. 27°43’53.4”; За Сградата за рибна борса, за която се усвоява част от акваторията като насипно равнище: Т.1. с.ш. 42°39’35.6″ и’.д. 27°43’59.6″. Прилежащата оперативна акватория на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“ е образувана от бреговите гранични контурни точки на нов УПИ 1-1, 485, 486, 487 и новообразуваните контурни гранични точки, разделящи оперативната акватория oт зоната за маневриране. 3оната за маневриране към рибарското пристанище „Северна буна-Несебър“ е заключена между оперативна зона на яхтено пристанище „Северно пристанище-Несебър“ на юг, оперативна зона на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“ на север и изток и на запад – линията, затваряща общия залив на двете пристанища. Зоната за маневриране е с площ 13 875м2. Зоната за подхождане към рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“ е съставена от два основни елемента: подходен канал и обръщателен кръг. Подходният канал и външният обръщателен кръг на рибарско пристанище „Северна буна-Несебър“ са с обща площ 8 216 м2, като ширината на маневрения канал е ЗО м, а диаметърът на обръщателния кръг е 75 м.